Przemysław Truściński

Przemysław Truściński (ur.15 grudnia 1970 r. w Siedlcach) – rysownik komiksowy i reklamowy, storyboardzista, absolwent wydziału grafiki łódzkiej ASP. Rysownik podpisuje się pseudonimem Trust.

Znany jest z komiksów prasowych, publikuje cykl Komiks W-wa w Gazecie Stołecznej (warszawski dodatek do Gazety Wyborczej), a jego komiksy drukowały takie tytuły, jak Machina, Newsweek, Playboy, TWIST, Plastik i Fakt, oraz pisma poświęcone fantastyce – Nowa Fantastyka Feniks i Talizman. Jego twórczość drukowały również magazyny komiksowe ("Komiks Forum", "Czas Komiksu", "Świat Komiksu", "KKK", "AQQ",), również te zagraniczne – "Aaargh!" (Czechy) i "Borderline UK" (W.Bryt.) oraz ziny.

Jako rysownik reklamowy pracował m.in. dla Nescafé, Pepsi i Radia PiN. Zbiór jego komiksów Trust – historia choroby ukazał się w 2003 r., ale były publikowane one także w antologiach tj. jak m.in. Wrzesień (Egmont Polska).

Truściński kilkakrotnie zdobywał nagrody na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Łodzi. Jest także autorem graficznego projektu postaci Wiedźmina na potrzeby gry komputerowej.

W 2000 r. zorganizował wspólnie z Krajowym Centrum ds. AIDS konkurs i antologię komiksową pt. Komiks kontra AIDS.

Pracował przez pewien czas nad komiksem o ks. Jerzym Popiełuszce[1], a także nad komiksową wersją Wiedźmina na zamówienie firmy CD Projekt[2].

28 sierpnia 2007 miała swoją premierę antologia komiksowa 44 wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Nad doborem scenarzystów i rysowników czuwał Przemysław Truściński[3], który objął funkcję dyrektora artystycznego całego projektu. W antologii znalazł się też jego własny komiks pt. Ocalenie Niobe (scen. Tomasz Kołodziejczak). Truściński wykonał wcześniej mural na zamówienie Muzeum Powstania[4]. Truściński jest dyrektorem artystycznym "Konkursu na komiks o Powstaniu Warszawskim" organizowanego rokrocznie przez Muzeum Powstania.

W październiku 2010 r. Przemysław Truściński został uhonorowany odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej[5]. 31 lipca 2013 r. prezydent Bronisław Komorowski odznaczył Truścińskiego Srebrnym Krzyżem Zasługi "za zasługi na rzecz rozwoju kultury, za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii Polski