Grupa artystyczna Kijewski/Kocur

Marek Kijewski (ur. 1955) i Małgorzata Malinowska (ur. 1959, artystyczny pseudonim Kocur) pracują razem jako duet artystyczny od 1996 roku.

Marek Kijewski należy do grona najwybitniejszych rzeźbiarzy polskich średniego pokolenia. W latach 1981 - 1985 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, dyplom uzyskał w pracowni rzeźby prof. Jerzego Jarnuszkiewicza. W latach 1985-1987 współtworzył z Mirosławem Bałką i Mirosławem Filonikiem grupę Świadomość Neue Bieriemiennost, z którą zrealizował kilkanaście wystaw.

W latach 80. jego prace bliskie były stylistyce "nowej ekspresji", tendencji dominującej w sztuce tego okresu. Pod koniec tej dekady i na początku lat 90. prace Kijewskiego wytracają początkową ekspresyjność i formę figuratywną na rzecz kontemplacyjności czy wręcz mistycznych dociekań i abstrakcji. Artysta po okresie upraszczania formy stopniowo pozbawia swoje rzeźby wymiaru fizycznego, realizując prace z wykorzystaniem światła (jarzeniówki, neony). Wprowadza też do rzeźby element koloru (przede wszystkim barwę niebieską, czerwoną i białą) i jego symbolikę, zaczerpniętą z pism prawosławnego teologa Pawła Florenskiego. To bardzo ważny motyw także w późniejszej twórczości Kijewskiego, artysta czyni bowiem z symboliki koloru jedno z podstawowych pól semantycznych swoich prac.

W połowie lat 90. artysta, współpracując od 1996 roku z Małgorzatą Malinowską (Kocur), rozszerza pole swojego zainteresowania o obszar szeroko pojętej współczesnej kultury wizualnej, nie wyłączając kultury masowej i, co idzie w parze z tą decyzją, tworzy prace z wykorzystaniem kompletnie nieartystycznych materiałów, często zaczerpniętych z życia potocznego (np. barwione bezy, cukierki żelki, piłeczki pingpongowe, papierowe foremki do jajek, pierze, sierść psa, klocki lego).